Obsah
« Zpět na Strom životních situací
Zobrazení
Přidělení rodného čísla na žádost
1. Identifikační kód
2. Kód
3. Pojmenování (název) životní situace
Přidělení rodného čísla na žádost
4. Základní informace k životní situaci
Rodné číslo je desetimístné číslo, které je dělitelné jedenácti beze zbytku; první dvojčíslí vyjadřuje poslední dvě číslice roku narození, druhé dvojčíslí vyjadřuje měsíc narození, u žen zvýšené o 50, třetí dvojčíslí vyjadřuje den narození; čtyřmístná koncovka je rozlišujícím znakem fyzických osob narozených v tomtéž kalendářním dnu.
Rodná čísla přidělená fyzickým osobám narozeným před 1.1.1954 mají stejnou strukturu, jsou však devítimístná s třímístnou koncovkou a nesplňují podmínku dělitelnosti jedenácti.
5. Kdo je oprávněn v této věci jednat (podat žádost apod.)
Žádost o přidělení rodného čísla může podat:
cizinec, který nemá na území České republiky povolen pobyt na dobu delší než 90 dnů, a o přidělení rodného čísla požádá pro splnění podmínek podle zvláštních právních předpisů (např. pro účely studia, zaměstnání),
jeho zákonný zástupce,
opatrovník,
zmocněnec na základě zvláštní plné moci s úředně ověřeným podpisem zmocnitele, anebo
člen domácnosti, jehož oprávnění k zastupování cizince bylo schváleno soudem.
Pozn.: Má-li cizinec na území České republiky povolen pobyt na dobu delší než 90 dnů, rodné číslo přiděluje z moci úřední Ministerstvo vnitra - pracoviště odboru azylové a migrační politiky, příslušné podle místa povoleného pobytu cizince.
6. Jaké jsou podmínky a postup pro řešení životní situace
Splnění všech požadovaných náležitostí.
7. Jakým způsobem můžete zahájit řešení životní situace
Podáním žádosti o přidělení rodného čísla.
Žádost o přidělení rodného čísla lze podat:
osobně nebo prostřednictvím poštovní přepravy: Ministerstvo vnitra - odbor správních činností, oddělení rodných čísel, náměstí Hrdinů 1634/3, 140 21 Praha 4,
prostřednictvím datové schránky Ministerstva vnitra (identifikační číslo datové schránky: 6BNAAWP),
na e-mail odboru správních činností Ministerstva vnitra: osc@mvcr.cz (v takovém případě však musí být podání opatřeno zaručeným elektronickým podpisem založeným na kvalifikovaném certifikátu vydaném akreditovaným poskytovatelem certifikačních služeb; pokud je podání učiněno pomocí jiných technických prostředků, zejména prostřednictvím telefaxu č. 974 816 861 nebo veřejné datové sítě bez použití zaručeného podpisu, je nutné jej do 5 dnů potvrdit, tj. učinit jej písemně, osobně, nebo v elektronické podobě podepsané zaručeným elektronickým podpisem).
8. Na které instituci životní situaci řešit
Ministerstvo vnitra
odbor správních činností
oddělení rodných čísel
náměstí Hrdinů 1634/3
140 21 Praha 4
9. Kde, s kým a kdy životní situaci řešit
10. Jaké doklady je nutné mít s sebou
Žádost o přidělení rodného čísla musí být písemná, odůvodněná a musí obsahovat:
jméno, popř. jména, příjmení, jejich případné změny,
rodné příjmení,
den, měsíc a rok narození,
místo a okres narození; pokud se fyzická osoba narodila v cizině, místo narození a stát, na jehož území se narodila (pozn.: místem narození se rozumí obec, kde se fyzická osoba narodila, nikoliv část obce, okres, oblast či např. region; v případě, že se fyzická osoba narodila v Praze, je místem narození obvod Praha 1 až 10),
pohlaví,
státní občanství,
adresu pro doručování,
datum sepsání žádosti.
Žádost o přidělení rodného čísla v listinné podobě musí obsahovat úředně ověřený podpis žadatele; ten se nevyžaduje v případě, že žadatel žádost podepíše před zaměstnancem Ministerstva vnitra.
Žádost o přidělení rodného čísla musí být sepsána v českém jazyce nebo opatřena úředně ověřeným překladem (úředně ověřený překlad do jazyka českého se nevyžaduje v případě podání učiněného ve slovenském jazyce).
K žádosti o přidělení rodného čísla je nutné přiložit:
kopii dokladu o datu a místě narození (např. kopie rodného listu či cizozemského dokladu totožnosti),
kopii dokladu o státním občanství (např. kopie platného cizozemského cestovního dokladu nebo jiného cizozemského dokladu totožnosti, v němž je údaj o státním občanství uveden); jsou-li předkládané doklady vyhotoveny v jiném než českém jazyce, je nezbytný též jejich úřední překlad do jazyka českého (úředně ověřený překlad do jazyka českého se nevyžaduje v případě předložení dokladu ve slovenském jazyce).
Úředně ověřená kopie výše uvedených dokladů není vyžadována.
Je-li žádost o přidělení rodného čísla podána v elektronické podobě, musí se jako přílohy přiložit elektronické obrazy dokumentů (dokladu o datu a místě narození a dokladu o státním občanství) ve formátu PDF nebo JPEG.
11. Jaké jsou potřebné formuláře a kde jsou k dispozici
Žádost o přidělení rodného čísla lze podat na předepsaném tiskopisu nebo jinou volnou písemnou formou.
Tiskopisy žádostí o přidělení rodného čísla jsou k dispozici v budově Ministerstva vnitra (náměstí Hrdinů 1634/3, 140 21 Praha 4, úřední hodiny kontaktního místa: Po a St 8.00-17.00h, Út a Čt 8.00-16.00h, Pá 8.00-12.00h) nebo dostupné na internetových stránkách Ministerstva vnitra.
12. Jaké jsou poplatky a jak je lze uhradit
Přidělení rodného čísla podléhá správnímu poplatku ve výši 1 000 Kč.
Od uvedeného poplatku je osvobozen občan Evropské unie, občan státu, který je vázán Dohodou o Evropském hospodářském prostoru, nebo občan státu, který je vázán mezinárodní smlouvou sjednanou s Evropskou unií, jakož i jejich rodinní příslušníci bez ohledu na jejich státní příslušnost.
Osvobození se nevztahuje na rodinné příslušníky, kteří nejsou občany některého z těchto států, a zpoplatňované úkony nesouvisí s uplatňováním práva volného pohybu a pobytu těchto osob na území členských států Evropské unie.
Úhrada správního poplatku se uskutečňuje formou kolkové známky nebo převodem na příjmový účet Ministerstva vnitra č. 3711-8920071/0710; v případě elektronického podání žádosti výhradně formou převodu na účet (v případě platby ze zahraničí je nezbytné uvést IBAN: CZ47 0710 0037 1100 0892 0071 a SWIFT CODE: CNBACZPP).
Jako variabilní symbol se použije číslo ve tvaru 1111...., kdy se na pozice teček napíše datum narození fyzické osoby, o jejíž přidělení rodného čísla je žádáno (šestimístné číslo) - např. datum narození 20.01.1971 - variabilní symbol ve tvaru 1111200171 (variabilní symbol nesmí obsahovat tečky, čárky, pomlčky, písmena, mezery apod.).
Specifický symbol je 43300; jako zpráva pro příjemce se uvede jméno a příjmení fyzické osoby, o jejíž přidělení rodného čísla je žádáno.
Správní poplatek je splatný při přijetí podání nebo později, vždy však před provedením úkonu.
13. Jaké jsou lhůty pro vyřízení
Lhůta pro vyřízení žádosti o přidělení rodného čísla se řídí správním řádem v platném znění.
14. Kteří jsou další účastníci (dotčení) řešení životní situace
Další účastníci nejsou stanoveni.
15. Jaké další činnosti jsou po žadateli požadovány
Další činnosti nejsou stanoveny.
16. Elektronická služba, kterou lze využít
Žádost o přidělení rodného čísla lze podat:
prostřednictvím datové schránky Ministerstva vnitra (identifikační číslo datové schránky: 6BNAAWP),
na e-mail odboru správních činností Ministerstva vnitra: osc@mvcr.cz (v takovém případě však musí být podání opatřeno zaručeným elektronickým podpisem založeným na kvalifikovaném certifikátu vydaném akreditovaným poskytovatelem certifikačních služeb; pokud je podání učiněno pomocí jiných technických prostředků, zejména prostřednictvím telefaxu č. 974 816 861 nebo veřejné datové sítě bez použití zaručeného podpisu, je nutné jej do 5 dnů potvrdit, tj. učinit jej písemně, osobně, nebo v elektronické podobě podepsané zaručeným elektronickým podpisem).
17. Podle kterého právního předpisu se postupuje
18. Jaké jsou související předpisy
19. Jaké jsou opravné prostředky a jak se uplatňují
Opravné prostředky jsou řešeny v souladu se správním řádem.
20. Jaké sankce mohou být uplatněny v případě nedodržení povinností
Sankce nejsou stanoveny.
21. Nejčastější dotazy
Úřední překlad u slovenských dokladů
Narodil jsem se na území Slovenské republiky/jsem státní občan Slovenské republiky. Je nutné opatřit mnou doložené doklady ve slovenském jazyce úředním překladem do jazyka českého?
Odpověď: Pokud se jedná o platný slovenský doklad totožnosti nebo slovenský rodný list, příp. jiné podkladové materiály vydané na území Slovenské republiky ve slovenském jazyce, není třeba tyto doklady opatřit jejich úředním překladem do jazyka českého.
Používání slovenského rodného čísla na území České republiky
Musím žádat o přidělení českého rodného čísla, přestože mi již bylo přiděleno na Slovensku?
Odpověď: Podle § 13 odst. 8 zákona č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel a rodných číslech a o změně některých zákonů (zákon o evidenci obyvatel), ve znění pozdějších předpisů, se rodným číslem rozumí také rodné číslo přidělené na území Slovenské republiky před 1.1.1993; toto rodné číslo však musí splňovat definici rodného čísla podle tohoto zákona, tzn., rodné číslo musí svou strukturou odpovídat datu narození a pohlaví jeho nositele, v případě desetimístných rodných čísel, která byla přidělena fyzickým osobám narozeným po 1.1.1954, musí rovněž splňovat podmínku dělitelnosti jedenácti beze zbytku; v poslední řadě slovenské rodné číslo musí být jedinečné, tzn., že na území České republiky nemůže být uznáno tehdy, pokud bylo přiděleno více fyzickým osobám.
V případě přidělení rodného čísla na území Slovenské republiky před 1.1.1993 doporučujeme požádat Ministerstvo vnitra o ověření rodného čísla, kdy správce registru rodných čísel prověří, zda jsou splněny veškeré výše uvedené podmínky a výsledek šetření sdělí žadateli do vlastních rukou.
Kam směřovat dotaz ohledně vyřízení rodného čísla cizince?
Jsem cizinec a žádal jsem o přidělení rodného čísla. Kam se mohu obrátit pro informaci, zda mám rodné číslo již přidělené?
Odpověď: V případě, že se jedná o cizince s povolením k pobytu na území České republiky na dobu delší než 90 dnů, nebo cizince, kterému byla udělena mezinárodní ochrana formou azylu nebo doplňkové ochrany, je příslušným výdejovým místem Ministerstvo vnitra, věcně odbor azylové a migrační politiky.
V případě, že se jedná o cizince bez povolení k pobytu na území České republiky, či mu byl povolen pobyt na dobu kratší než 90 dnů a požádal o přidělení rodného čísla pro splnění podmínek podle zvláštních předpisů (např. pro účely studia, zaměstnání apod.), je příslušným výdejovým místem Ministerstvo vnitra, věcně odbor správních činností, oddělení rodných čísel, sídlící na adrese:
- náměstí Hrdinů 1634/3
140 21 Praha 4
E-mail: osc@mvcr.cz
Tel. spojení: 974 817 213
Úřední hodiny kontaktního místa na výše uvedené adrese:
- Po a St: 8.00-17.00h
Út a Čt: 8.00-16.00h
Pá: 8.00-12.00h
Možnost podání žádosti o přidělení rodného čísla/převzetí dokladu o rodném čísle jinou fyzickou osobou
Může za mne vyřídit žádost o přidělení rodného čísla někdo jiný?
Odpověď: Žádost může za fyzickou osobu podat její zákonný zástupce, opatrovník, zmocněnec na základě zvláštní plné moci s úředně ověřeným podpisem zmocnitele, anebo člen domácnosti, jehož oprávnění k zastupování fyzické osoby bylo schváleno soudem; zastupující fyzická osoba rovněž doloží k žádosti kopii platného dokladu totožnosti a kopii listiny opravňující ji k zastupování.
V žádosti se v takovém případě také uvede jméno, popř. jména, příjmení a adresa místa trvalého nebo jiného pobytu anebo bydliště v cizině zákonného zástupce, opatrovníka, zmocněnce, nebo člena domácnosti.
Pokud podává žádost zmocněnec na základě plné moci, je nezbytné takovou plnou moc opatřit úředně ověřeným podpisem zmocnitele a přesně specifikovat, pro jaké účely plná moc slouží; pokud je v rámci žádosti o přidělení rodného čísla požadováno osobní převzetí dokladu o rodném čísle zmocněncem, nebo jeho zaslání do vlastních rukou zmocněnce, tato skutečnost musí být v plné moci přesně uvedena (např. "pro účely podání žádosti o přidělení rodného čísla" nebo/a zároveň "k převzetí dokladu o rodném čísle").
Zasílání do zahraničí
Je možné zaslat sdělení o přidělení rodného čísla, včetně dokladu o rodném čísle do zahraničí?
Odpověď: Ministerstvo vnitra zasílá sdělení, včetně dokladu o rodném čísle na adresu, kterou fyzická osoba uvede ve své žádosti, tzn. i do zahraničí.
22. Další informace
Doklad o přiděleném rodném čísle je nositeli rodného čísla (příp. jeho zákonnému zástupci, opatrovníkovi, zmocněnci na základě plné moci s úředně ověřeným podpisem zmocnitele, anebo členu domácnosti, jehož oprávnění k zastupování cizince bylo schváleno soudem) doručován do vlastních rukou.
23. Informace o popisovaném postupu (o řešení životní situace) je možné získat také z jiných zdrojů a v jiné formě
Na internetových stránkách Ministerstva vnitra (Ministerstvo vnitra/Rodná čísla)
24. Související životní situace a návody, jak je řešit
Osvědčování rodného čísla (Rodná čísla)
Ověřování rodného čísla (Rodná čísla)
Potvrzování změny rodného čísla (Rodná čísla)
25. Za správnost návodu odpovídá útvar
Ministerstvo vnitra - odbor správních činností, oddělení rodných čísel
26. Kontaktní osoba
—
27. Popis je zpracován podle právního stavu ke dni
01.01.2016
28. Popis byl naposledy aktualizován
09.03.2018
29. Datum konce platnosti popisu
Bez časového omezení.